وکیل طرح صنعتی شرح کامل

وکیل طرح صنعتی مفتخر است به صورت کاملاً تخصصی، مدافع حقوق طرح صنعتی شما در مراجع قضایی و شبه قضایی باشد و با اتکا بر اصول اخلاقی و حرفه ای در نهایت صداقت و تعهد، امنیت روانی و قانونی شما را فراهم آورد. چنانچه شخصی با کپی برداری و شبیه سازی در مقام سواستفاده از طرح صنعتی یا کالا یا بسته بندی شما بر آمده و حقوق ناشی از آن را نقض می کند و یا اقدام به ثبت طرح مشابه نموده و همچنین در مواقعی که به عنوان متهم نیاز به دفاع دارید و یا حقوق قانونی شما با ایرادات بلاوجه در مراجع اداری سلب گردیده دفتر وکیل برند در کنار شما خواهد بود؛

 

کلیه دعاوی مربوط به طرح صنعتی طبق قانون صرفاً درصلاحیت دادگاهای ویژه در تهران می باشد دفتر وکیل برند با استقرار در نزیک ترین نقطه به دادگاه های مربوطه سریع ترین و مطلوب ترین خدمات قضایی را به موکلین خود در سراسر ایران ارائه می دهد.

 

وکیل طرح صنعتی

دعاوی طرح صنعتی

حقوق انحصاری ناشی از ثبت طرح صنعتی در قوانین ملی کشورها پیش بینی شده است. در قانون ایران در بند ( ب ) ماده ۲۸ قانون مصوب ۱۳۸۶ آمده است : حقوق انحصاری ناشی از ثبت طرح صنعتی عبارتند از : ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی. یعنی با ثبت طرح صنعتی، طراح دارای حقوق انحصاری ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی می گردد.  بنابراین اگر کسی بخواهد از آن حقوق بهره برداری و استفاده نماید باید از مالک آن اجازه بگیرد. اگر کسی بدون اجازه مالک طرح صنعتی هر کدام از افعال فوق را انجام دهد، یا مرتکب عملی گردد که عادتاَ موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد، قابل شکایت در دادگاه مربوطه می باشد. دفتر وکیل برند در خصوص دعاوی طرح صنعتی خدمات تخصصی ذیل را ارائه می نماید:

• اقامه دعوای حقوقی در دادگاههای حقوقی به منظور ابطال گواهی نامه ثبت طرح صنعتی که به صورت غیر منصفانه و غیرقانونی و در تعارض با حقوق شما به نام شخصی دیگری ثبت شده است؛  

• طرح شکایت در دادگاههای کیفری جهت تعقیب و مجازات اشخاصی که به حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی شما تجاوز کرده و با هرگونه تقلید، شبیه سازی و کپی برداری از طرح شما کالاهای تقلبی به بازار عرضه می کنند؛

• اقدام سریع و موثر قضایی جهت پلمپ و توقیف فعالیت و کالاهایی که به نحوی تجاوز به حریم قانونی طرح صنعتی شما نموده اند؛

• طرح دعوی مطالبه خسارت و یا غرامت از اشخاصی که در مقام نقض حقوق طرح صنعتی شما بر آمده اند؛

قبول وکالت و دفاع در دعاوی کیفری و یا حقوقی مطرح شده علیه شما در حوزه طرح صنعتی ؛

• اعتراض سریع و به موقع جهت جلوگیری و ممانعت از ثبت طرح صنعتی توسط اشخاص ثالث، که به نوعی معارض با حقوق شما می باشد.

• اعتراض به تصمیمات غیر منصفانه اداره ثبت طرح صنعتی و کمیسیون ها؛

وکالت طرح صنعتی

طرح صنعتی از موارد پرکاربرد و حساس حقوق مالکیت فکری است. هرروزه بر اقسام این طرح‌ها و نمونه‌های آنها افزوده می‌شود. طرح‌های صنعتی از چند منظر قابل بررسی است و در کل جزئیات و نکات فنی زیادی دارد . اگر در این راستا کسب‌وکاری مراقب طرح خود نباشد، به سرعت مالکیت آن را از دست می‌دهد. از آنحاییکه ثبت طرح صنعتی و یا اقامه دعاوی طرح صنعتی دارای مراحل و پیچیدگی های مختص به خود می باشد بهتر است از وکلای متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید. دعاوی طرح صنعتی یکی از شاخه های تخصصی در عرصه وکالت می باشد. معمولا وکلا به جهت رایج نبودن اینگونه دعاوی علاقه ای به فعالیت در این عرصه ندارند. ممکن است به تبع اطلاعات کاملی نیز در این زمینه نداشته باشند. این دفتر با توجه به تخصصی بودن این حوزه اقدام به تشکیل دپارتمان های تخصصی وکالت طرح صنعتی نموده تا بتواند با کیفیت ترین و متفاوت ترین خدمات را در این حوزه به شما عزیران ارائه نماید.

 

دعاوی طرح صنعتی

وکیل ثبت طرح صنعتی

وکیل ثبت طرح صنعتی می بایست با تقدیم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی به اداره مالیکت صنعتی اقدام به ثبت طرح نماید. این اظهارنامه باید شامل نقشه، عکس و سایر مشخصات گرافیکی کالا های تشکیل دهنده طرح باشد. همچنین باید  نوع فرآورده ای که طرح صنعتی برای آن تولید شده است نیز در اظهارنامه مربوط درج گردد. در صورتی که اظهارنامه از طرف وکیل یا نماینده قانونی تولید کننده طرح به ثبت می رسد، مدرک نمایندگی تسلیم کننده اظهارنامه نیز باید تقدیم گردد.

شکایت از طرح صنعتی

حمایت قانونی از طرح صنعتی با ثبت آن در اداره ثبت طرح های صنعتی آغاز می شود. بعد از آن، مالک حق بهره برداری انحصاری از طرح را خواهد داشت. اگر فردی بدون اجازه مالک طرح، اقدام به تولید یا توزیع محصولات آن طرح نماید، مالک طرح می تواند دادخواستی تهیه و به دستور مقام قضایی، آن محصولات و قالب های مربوط به آن ها، توقیف و نابود شود. فرد مجرم علاوه بر جبران خسارت ممکن است به حبس از نیز محکوم گردد. شکایت از طرح صنعتی کپی برداری شده نیازمند داشتن معلومات و اطلاعاتی در حوزه حقوق مالکیت فکری است. پس بهتر است در این زمینه به وکلای متخصص مراجعه شود تا در اسرع وقت مالک به حقوق خود یافته و مجرم مجازات گردد.

شکایت از کپی طرح صنعتی

همانطور که گفته شد مالک طرح صنعتی نسبت به استفاده از حقوق مادی و غیر مادی طرح ثبت شده حق انحصاری دارد. در صورت استفاده غیر قانونی و بدون اجازه مالک، مالک طرح می تواند از طریق شکایت از کپی طرح صنعتی و اثبات مراتب فوق نزد دادگاه، منع استفاده از حقوق طرح ثبت شده خود را درخواست نماید .

برای رسیدن به نتیجه مطلوب و جلوگیری از سوءاستفاده افراد از طرح صنعتی خود باید اقدامات گوناگونی را به انجام دهید. در ابتدا بهتر است که سوءاستفاده از طرح صنعتی خود را ثبت کنید. در این گام پیشنهاد می شود کالایی را که طرحی مشابه کالای شما دارد، به مراجع ذی ربط ارائه دهید.

 

در صورت در دسترس نبودن کالا لازم است اقدام به جمع آوری شواهد در قالب عکس یا فیلم کنید. پس از اینکه این شواهد را به کارشناس تحویل دادید، او با بررسی تمامی موارد و با گذراندن مراحل اداری نتیجه را به شما گزارش خواهد داد.

می توان گفت در شاخه های متخلف علم حقوق، دعاوی تجاری نسبت به سایر دعاوی با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی دچار تحول چشم گیری شده است. و به همین نسبت نیز دعاوی مربوط بدان پیشرفت کرده است. و نیازمند این است که وکیل دعاوی تجاری با دعاوی و قوانین نوین در این زمینه آشنایی کامل داشته باشد. این دفتر اقدام به تشکیل دپارتمانی تخصصی از دعاوی تجاری نموده است که متشکل از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی تجاری می باشد. در صورت نیاز به مشاوره در خصوص شکایت از کپی طرح صنعتی با ما تماس بگیرید.

شکایت از کپی طرح صنعتی

وکیل طرح صنعتی در تهران

ثبت طرح صنعتی به دلیل استقرار مرکز مالکیت معنوی در تهران انجام می پذیرد. از طرفی دیگر تمامی درخواستهای ثبت طرح صنعتی به این مرکز ارسال شده و پیگیری آنها در این اداره انجام می شود.

یکی از دغدغه های جدی متقاضیان ثبت طرح صنعتی این است که وکیل و مشاور آنها دسترسی خوبی به مرجع ثبت داشته باشند. از طرف دیگر بسیار مهم است در مواعد مقرر پیگیری ها و اقدامات را انجام بدهند. ما در این دفتر برای شما بهترین وکیل ثبت طرح صنعتی در تهران را در نظر گرفته ایم تا شما را در این زمینه همراهی کند.

وکیل ابطال طرح صنعتی

در این بخش از مقاله شما عزیزان را با مواردی که ممکن است موجب طرح درخواست ابطال طرح صنعتی گردند، آشنا می کنیم. ابطال ثبت طرح صنعتی طی دادخواستی که بتواند عدم توصیف قانونی طرح صنعتی بر مبنای ماده ۲۰ و یا جدید و اصیل نبودن طرح و یا کسی که طرح صنعتی به نام وی ثبت شده، پدید آورنده واقعی آن طرح یا قائم مقام قانونی او نیست را ثابت نماید ، صورت می پذیرد. توصیه ما به شما این است که در این امور حتما از یک وکیل ابطال طرح صنعتی مشاوره بگیرید. زیرا این کار نیازمند تجربه و آشنایی کامل به امور ثبتی و حقوقی می باشد. برخی از رایجترین مواردی که موجب اعتراض و ابطال ثبت طرح صنعتی می گردد شامل موارد زیر است.

هر ذینفع می تواند در صورت تخلف ثبت کننده و یا عدم توجه اداره مالکیت فکری به برخی شرایط قانونی در ثبت طرح صنعتی، از دادگاه تقاضای ابطال ثبت طرح صنعتی را داشته باشد. عمدتا اشخاصی اعم متقاضی ابطال یک طرح می شوند که قبل از تاریخ ثبت طرح مورد نظر، همان طرح یا مشابه آن را به نام خود ثبت نموده باشند.

البته ممکن است شرایط دیگری نیز وجود داشته باشد که فردی متقاضی ابطال طرح شود. به طور مثال  قطعه ای صنعتی در بازار توسط کارگاه های گوناگونی تولید شده است . و سالیان سال است که در انحصار شخص خاصی نیست. اگر کسی مبادرت به ثبت اختصاصی آن نماید هر تولید کننده ای می تواند درخواست ابطال آن را بدهد. چرا که رواج سابق و استفاده همگانی از طرح صنعتی، مطرح بوده و گواهی ثبت طرح صنعتی با وجود ثبت، مورد حمایت قانونی قرار ندارد .

همچنین از مواردی دیگری که ممکن است ابطال طرح درخواست گردد می توان به این نمونه اشاره داشت که مبتکر و طراح دو یا چند فرد یا شخص حقوقی بوده اند. ولی یک نفر بدون اطلاع سایرین و بدون مجوز قانونی مبادرت به ثبت اختصاصی طرح نموده است.  این امر نیز بدون شک از موارد ابطال طرح توسط دادگاه می باشد .

در صورتی که ثبت طرح صنعتی باطل شود، از تاریخ ثبت، باطل تلقی می شود. و رای نهایی دادگاه به مرجع ثبت ابلاغ می گردد. و مرجع مذکور آن را ثبت آگهی مربوط به آن را در اولین فرصت ممکن در روزنامه رسمی منتشر می کند.