شکایت برند شرح کامل

اگر شما یک علامت تجاری ثبت شده دارید و شخصی از عین یا حتی مشابه به آن علامت تجاری استفاده می کند، به نحویکه موجب گمراهی مصرف کننده و انتخاب کالا و خدمات می شود، جرح نقض حقوق علامت و برند صورت گرفته است. این حق برای شما ایجاد شده که علیه شخص شکایت برند و اقدام قضایی انجام بدهید.

شکایت برند,شکایت علامت تجاری

جهت شکایت برند می توانید با تنظیم شکوائیه از دادسرای مربوطه به جرم نقض حقوق علامت تجاری اقدام نمایید. همچنین می توانید با تنظیم دادخواست از دادگاه حقوقی منع استفاده شخص نقض کننده را درخواست نمایید.

شکایت برند راهی است برای جلوگیری  از استفاده غیر مجاز از برند تا از طریق آن نسبت به توقیف کالاهای تقلبی و همچنین توقف فعالیت ناقض حقوق علامت اقدام نمود. مثل فک تابلو، جمع آوری کالای تقلبی از بازار، جلوگیری از واردات کالا در گمرک، اخذ دستور توقف فعالیت سایت و …

برای اطلاع از انواع کپی برداری و نقض برند مقاله انواع کپی برداری برند را مطالعه فرمایید.

شکایت ثبت برند

شکایت از نقض حقوق علامت تجاری (شکایت ثبت برند)  دو جنبه حقوقی و کیفری دارد:

شکایت کیفری: از طریق شکایت از دادسرا می توان طرح شکایت نمود. باتوجه براینکه در ماده ۶ قانون ثبت اختراعات و علائم تجاری نقض حقوق علامت تجاری جرم محسوب شده وآن شخ تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

طرح دعوی حقوقی : با توجه به نقض حقوق علائم تجاری باعث ورود خسارت می شود. شما می توانید علاوه بر شکایت کیفری، نسبت به مطالبه خسارت از طریق تقدیم دادخواست اقدام کنید.

جهت اطلاع بیشتر از مطالب خسارت کپی بر داری از برند اینجا کلیک کنید.

مجازات سو استفاده از علامت تجاری

مجازات سو استفاده از علامت تجاری

با توجه به قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مجازات سو استفاده از علامت تجاری در ماده ۶۱ این قانون درج شده است که به شرح ذیل می باشد :

ماده ۶۱ : هر شخصی که با علم و عمد مرتکب عملی شود که طبق مواد (۱۵)، (۲۸) و (۴۰) نقض حقوق به شمار آید یا طبق ماده (۴۷) عمل غیرقانونی تلقی شود، مجرم شناخته شده. وعلاوه بر جبران خسارت به پرداخت جزای نقدی از ده‌میلیون (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰)ریال تا پنجاه میلیون (۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰)ریال یا حبس تعزیری از نود و یک روز تا شش ماه یا هر دوی آنها محکوم می‌شود.

حال علاوه بر این ماده قانونی و توضیحات فوق الذکر بند ب ماده ۴۰ این قانون توضیحات کوتاه و مفیدی در مورد حقوق علامت تجاری عنوان می کند که طبق بند  این ماده   مالک علامت ثبت شده می‌تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت وی از علامت استفاده کند و یا شخصی که مرتکب عملی شود که عادتاً منتهی به تجاوز به حقوق ناشی از ثبت علامت گردد، در دادگاه اقامه دعوی برند نماید. این حقوق شامل موارد استفاده از علامتی می‌شود که شبیه علامت ثبت شده است و استفاده از آن برای کالا یاخدمات مشابه‌، موجب گمراهی عموم می‌گردد.

شکایت ثبت برند

شکایت علامت تجاری

مجموعه وکیل برند با گردهمایی وکلای پایه یک به طور تخصصی در زمینه شکایت علامت تجاری،  شکایت برند، اختراع، طرح صنعتی و هر نوع شکایت از سوء استفاده و کپی برداری و دفاع از دعاوی علائم تجاری اقدام به  مشاوره و قبول وکالت نموده است. و با ارزیابی اولیه پرونده با تکیه بر تجربه، تخصص و اخلاق حرفه ای، موکلین را از درصد موفقیت و چگونگی روند پرونده آگاهمی نماید.  و از تحمیل هزینه های بی ثمر به موکلین جلوگیری به عمل خواهد آورد.